Červenec 2014

Jak si nenechat alkoholem kazit život?

30. července 2014 v 0:36 | Mary~
Nejdřív pro ty z vás, kteří jste absolutní abstinenti - děláte chybu! Alkohol v přiměřeném množství je zdraví prospěšný. Určitě si na internetu o tom najdete hromadu článků, které to potvrzují. A teď pro ty, kteří alkohol pijí - bacha na něj! Tak a teď si trochu protiřečím, že? No, zkuísm sem vypsat pár rad, kterými byste se měli řídit, při pití alkoholu, protože když se to s ním přežene, může to dopadnout fakt špatně.

Night In The Country ✌️

Trochu etikety
Pokud jdete na večírek k němoku domů, vždy přineste něco s sebou. Láhev vína, brambůrky, oříšky... Malý dárek pro hostitele. Pokud jste se s přáteli domluvili, že vše na párty koupí jeden z vás a pak si cenu rozdělíte, nemusíte samozdřejmě nic nosit. Určitě ale nikoho neurazí, když s sebou přinesete tyčinky k zakousnutí.
Pokud jdete na večírek pořádaný v nějaké restauraci nebo hospodě, bylo by naopak neslušné, přinést tam láhev vína. (Ovšem jestli se jedná o narozeninový dárek pro oslavence můžete takto vhodně zabalenou láhev samozdřejmě přinést)
Někdo si může říkat, proč jsem píšu takové zbytečnosti, ale věřte, že znám lidi, kteří tohle pravidlo slušnosti neznají.

Začínáte?
Vaše poprvé snad nechcete mít zkažené ne? Tak se nenechte nikým vyhecovat, až budete pít poprvé, dejte si např. jen jednu skleničku vína a čekejte. Pozorujte jaké má na vás alkohol účinky. I když se vám zrovna bude zdát, že byste klidně vypili celý soudek piva, nedělejte to. Dopadne to fakt špatně. Opět, mám pár přkladů z mého okolí - někdo skončil s mokrýma kalhotama, někoho hned poprvé vezli na záchytku. Takový trapas máte na delší dobu. Neriskujte to.

Víno, pivo, nebo 'tvrdej' ?
Pivo - osvěžující, ze začátku vám pivo určitě chutnat nebude, protože je hořké - ale je to jen o zvyku. Třetí vám už zachutná a v létě po něm budete prahnout. Jedno pivo k objedu je výborné - lépe se vám po něm tráví.
Víno - červené obsahuje hodně železa, to je dobré hlavně pro ženy. Já piju víno ráda - má tak 7-11%, což je relativné málo, a jak ho postupně piju, účinky alkoholu přicházejí pomalu a relativně kontinuálně (né v nárazech) - takže můžu svůj stav opilství dobře korigovat. Pivo má také málo, ale zase se po něm chodí víc na záchod :D
Tvrdý alkohol - hodí se na večírky a plesy s barem, je fajn když vás kluk pozve na panáka, že? :) To je šup nalít, šup ťuknout, a šup vypít a je to. Skvělý je taky do různých míchaných drinků - Cuba Libre, Piňa Coláda, Mochito...

🍻

Měřte si hladinku
Tím nemyslím, abyste s sebou nosili alkohol tester. (I když vlastně, pokud chcete, klidně si ho s sebou berte.) Vždycky musíte vědět kolik panáků, kolik skleniček vína a sklenic piva jste vypili. Pořád to číslo mějte v hlavě. Pijte podle matematiky, ne podle toho, jak se zrovná cítíte. Zrádný je zvláště tzv. 'tvrdý' alkohol. Dáte si tři panáky rumu a je vám pořád dobře, tak tam po deseti minutách kopnete další dva a najednou za půl hoďky je to tu... a jste mimo. Důležité je vědět kolik toho vaše tělo snese. Ze začátku pijte s delšími odmlkami až budete vědět jak na vás alkohol působí, můžete si srovnat tempo podle svého. Tak pro představu, jsem holka, měřím tak 170 cm a vážím 55 kg a vypiju 1 láhev vína, nebo 3-4 piva, nebo - panáky moc nepiju, ale např. rumu snesu asi tak 5 panáků - beru to na jeden večer, cca za 5 hod. Při tomhle množství vím ,že se dokážu dobře kontrolovat. Takže pokud nemáte představu kolik toho snesete, můžete se řídit přibližně tímto.

Nepít po půlnoci
Účinky alkoholu nastupují se zpožděním a když si dáte pár panáku ve 3 ráno, určitě se budete probouzet ještě opilý. Vaše tělo si přes noc kvůli tomu vůbec neodpočine a druhý den se budete cítit nepoužitelní. No, po vypití většího množství alkoholu, se budete cítit nepoužitelní tak jako tak... ale aspoň důsledky zmírníte. Proto se mi zdá rozumné, stanovit si takovéhle pravidlo - nepít po půlnoci. (Já teda piji vždy max do 1 h. ;D )

Nemíchat
Tohle je známé... Když prý mícháte různé druhy aperitivů dohromady, výsledný efekt na váš organismus je pak mnohem horší , než kdyby jste pili jen jeden druh.

Unavení toho vypijí mnohem méně
Cítíte-li se být unavení, pijte s ještě větší obezřetností. Podle toho, co jsem vypozorovala na sobě, když jsem unavená - a je jedno jestli fyzicky nebo psychicky - vypiji toho o polovinu méně. Tělo potřebuje víc energie na zregenerování organismu, a tak už mu nezbydou síly na zpracování alkoholu. Takže tady taky bacha!

Nebát se říct ne
Když vás někdo pozve na panáka, je těžké ho odmítnout. Ale věřte, že když mu řeknete třeba tohle: Děkuju, strašně moc ráda bych šla, ale už jsem toho vypila dost a začíná mi být trochu špatně, mohli bychom jít třeba na příštím plese? Nevadí? (a úsměv) :D - tak se neurazí. A když jo, tak je to pako a nestojí vám za to. Nenecháte se přece opít! :)

Co dělat, pokud jste to přece jen přehnali?
Tady záleží na každém jedinci, jak se jeho tělo dokáže vyrovnat s větším množstvím pozřeného alkoholu. Někdo má po ránu kocovinu, někdo zvrací celý den a jinému je i tak druhý den hej. Tady sepíšu jen babské rady, co jsem kde od koho slyšela.
Před spaním vypít sklenici vody.
Ráno si udělejte do konvice čaj a vypijte ho co nejrychleji.
Ráno nejíst žádné mléčné výrobky.
Pořádně se najíst - např. ke snídani rohlík se salámem a čaj apod.
Studená sprcha po ránu.
Ibalgin :D

Napište mi do komentářů, co pomáhá vám.


Jak na linky?

26. července 2014 v 9:40 | Mary~
Prázdniny mi ještě nezačaly.. Ale aspoň se nemusím učit :)

6. července 2014 v 22:07 | Mary~
medicine, doctor

Začátek prázdnin mi začal v celku rušně. Ještě 30.6 jsem dělala poslední zkoušku z angličtiny a hned 1.7 jsem nastoupila do nemocnice na prázdninovou praxi. Sice studuji medinu, ale součástí druhého ročníku je předmět ošetřovatelství a k němu patří i prázdninová praxe. Štve mě, že nám takhle zkracují prázdniny, navíc je to práce za kterou mi nedají ani korunu, na druhou stranu je to moje první praxe v nemocničním prostředí, což je docela vzrušující. Během prvního a druhého ročníku jsme se do nemocnice ani nepodívali. Teď se konečně dostávám k něčemu, co je užitečné :D Zní to divně, ale z toho co se ve škole naučím, stejně polovinu zapomenu a jen čtvrtinu z toho co si budu pamatovat ve skutečnosti využiji. Alespoň tak mi to zatím připadá... No, teprve ve třetím ročníku se budeme učit o všelijakých chorobách a poruchách. To teprv bude užitečné :) V nemocnici jsem teprv pár dní, ale zatím jsem spokojená. Sestřičky jsou hodné, nenutí mě utírat starouškům zadky - je to hrozný smrad, asi to nejhorší na práci zdravotní sestry je právě toto. Dále to je pracovní doba - krám se může o svátcích klidně zavřít, ale nemocnici zavřít nemůžete, někdo tam stále musí být, aby se postaral o ty blbečky, co se na silvestra vlastní blbostí zmrzačí. A nic jako víkend zde neexistuje. Můžete si vybrat - buď budete sloužit 12 hodin ve dne nebo 12 hodin přes noc. Navíc jsou sestry v neustálem kontaktu s pacienty - všechny stížnosti pacienti směřují k nim, ne k doktorovi, který je léčí. Dále, sestřičky musí denně poslouchat životní příběhy pacientů a navíc si někteří pacienti pletou zdravotní sestry se služkami - dirigují je, i když by to klidně zvládli sami. Přes to si ale zdravotní sestry u doktorů nezískají uznání - to mi přijde docela smutné. Do doktorky mám ještě daleko, ale už teď umím píchnout injekci, odebrat krev, změřit tlak klasickým tonometrem... tohle všechno musí doktor umět stejně dobře jako zdravotní sestry.